تست سرولوژی (سرم شناسی) آزمایشگاهی در تشخیص بیماری سرخچه

تشخیص بیماری سرخچه

سرخچه (Rubella) که سرخک آلمانی یا سرخک 3 روزه نیز نامیده می‌شود، برای اکثر افراد یک مشکل نیست. این بیماری باعث ایجاد تب و دانه‌های خفیفی می‌شود که چند روز طول می‌کشد. اکثر بچه‌ها با شات MMR (سرخک-اوریون-سرخچه) یا واکسن ترکیبی MMRV (که شامل واکسن آبله مرغان نیز هست) در برابر این بیماری واکسینه می‌شوند. اما اگر باردار باشید، سرخچه می‌تواند بسیار جدی باشد. اگر در 4 ماه اول به آن مبتلا شوید، ممکن است کودک شما مشکلات چشم، شنوایی یا قلب داشته باشد یا خیلی زود متولد شود.

روبلا


روبلا

سرخچه مشابه سرخک نیست، هرچند این دو بیماری در برخی از خصوصیات، از جمله بثورات قرمز، مشترک هستند. با این حال، سرخچه ناشی از یک ویروس متفاوت با سرخک است، و معمولا به اندازه سرخک عفونی یا شدید نیست.

علائم سرخجه


علائم سرخجه

علائم و نشانه‌های سرخچه، به ویژه در کودکان، اغلب بسیار خفیف‌تر از آن هستند که به آنها توجه شود. اگر علائم و نشانه‌ها ظاهر شوند، معمولا بین دو تا سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس بروز می‌کنند. این علائم معمولا حدود یک تا پنج روز ادامه پیدا می‌کنند و ممکن است شامل:

 • تب خفیف 102 درجه فارنهایت (9/38 درجه سانتی گراد) یا پایین‌تر
 • سردرد
 • گرفتگی و یا آبریزش بینی
 • التهاب و قرمزی چشم
 • گره‌های لنفاوی منحصر به فرد، در پایین جمجمه، پشت گردن و پشت گوش
 • دانه‌های ظریف صورتی، که از روی صورت شروع می‌شود و قبل از ناپدید شدن در همان دنباله به سرعت به تنه و سپس دست‌ها و پاها گسترش می‌یابد.
 • درد مفاصل، به ویژه در زنان جوان

تشخیص


تشخیص

دانه‌های سرخچه می‌تواند شبیه سایر دانه‌های ویروسی مشابه باشد. بنابراین، پزشکان معمولا با کمک تست‌های آزمایشگاهی سرخچه را تایید می‌کنند. شما ممکن است یک کشت ویروسی یا یک آزمایش خون داشته باشید که می‌تواند انواع مختلف آنتی‌ بادی‌های سرخچه را در خون شما تشخیص دهد. این آنتی بادی‌ها وجود یک عفونت اخیر یا قبلی یا تجربه یک واکسن سرخجه را نشان می‌دهد.تشخیص آزمایشگاهی این بیماری می‌تواند به روش‌های زیر باشد:

تشخیص سرلوژی عفونت سرخجه

سرم شناسي عامل اصلي تشخيص عفونت سرخچه است. یک عفونت سرخچه اخیر بوسیله:

 • شناسایی IgM اختصاصی سرخچه
 • افزایش تیتر آنتی بادی در آزمایش‌های HAI و ELISA
 • سروکانورژن

لازم است اطلاعات دقیق مربوط به تاریخ و زمان قرار گرفتن در معرض ویروس، تاریخ شروع بیماری، سابقه واکسیناسیون قبلی سرخچه و همچنین نتایج قبلی آزمایش‌های غربال‌گری را بدست آورید. باید از زنان باردار با ویژگی‌های بیماری سرخچه مانند در اسرع وقت پس از شروع علائم خون گرفته شود. افزایش قابل توجه اغلب می‌تواند در آنتی بادی‌های HAI نشان داده شود. با این حال، IgM ویژه سرخچه، آزمایشی برای نشان دادن عفونت فعلی است. با این وجود نشان داده شده است که سطوح پایین و گذرا IgM در موارد عود مجدد نیز ممکن است مشاهده شود. علاوه بر این، سطوح پایین IgM سرخچه ممکن است برای چند ماه تا 4 سال پس از واکسیناسیون سرخجه ادامه داشته باشد.

تکنیک‌های سرولوژی مورد استفاده برای غربالگری آنتی بادی سرخچه

همولیز تک شعاعی (SRH) و آگلوتیناسیون لاتکس (LA) و ELISA برای غربالگری برای ایمنی در برابر سرخچه استفاده می‌شود. تست SRH کمی حساس‌تر از LA یا ELISA است. نتایج منفی کاذب در SRH ممکن است ناشی از تداخل فساد گلبول قرمز توسط یک عامل «مسدودکننده» رخ دهد که ممکن است با جذب سرم با اریتروسیت‌ها از همان نمونه‌ای که در آزمایش SRH استفاده می‌شود، حذف شود. ELISA در حال حاضر تست آزمایش کاربردی در بسیاری از آزمایشگاه‌ها است اما نسبت به SRH بسیار گرانتر است. تیتر آنتی بادی برابر و یا بیشتر از 15 IU / ml به عنوان ایمنی به سرخجه در نظر گرفته می‌شود. با این حال، در مورد قطع جریان در 15 IU / ml  بحث‌هایی وجود دارد زیرا به لحاظ تجربی در وهله اول وارد شده است. کاملا روشن است که سطح پایین‌تر آنتی بادی مانند 10 IU / ml نیز احتمالا ایمن خواهد بود. HAI برای غربالگری آنتی بادی‌های سرخجه استفاده نمی‌شود، زیرا به اندازه کافی حساس نیست.

جداسازی و شناسایی ویروس‌ها

جداسازی ویروس در حال حاضر به ندرت برای تشخیص عفونت سرخچه بعد از زایمان به کار می‌رود. این روش ممکن است هنوز در تشخیص بیماری‌های مادرزادی و در تعیین مدت زمان دفع ویروس در این نوزادان مفید باشد، زیرا ممکن است نوزاد این عفونت را به بزرگسالان حساس منتقل کند. نمونه باید با محیط کشت مخلوط شود و سپس محلول اضافی جذب محیط کشت می‌شود. سلول های SIRC در کشورهای اسکاندیناوی استفاده می ‌شود. سرخچه ویروسی گیج کننده است و CPE را در سلول ‌های RK13 تحت شرایط دقیق کنترل شده‌ای تولید می‌کند. این ویروس با استفاده از تکنیک‌های IF به سرعت شناسایی می‌شود. تلقیح نمونه‌ها به سلول‌های Vero و سپس انتقال به سلول‌های RK13 یا SIRC، که در آن ویروس می تواند با مشخص شدن CPE یا توسط IF شناسایی شود، نشان دهنده حساس‌ترین روش جداسازی سرخچه در دسترس است.

تشخیص عفونت مادرزادی

تشخیص سرخچه مادرزادی بوسیله؛

 •  حضور IgM سرخچه در خون بند ناف یا نمونه‌های سرمی که در دوران کودکی گرفته شده است.
 • تشخیص آنتی بادی‌های سرخجه در زمانی که آنتی بادی‌های مادر باید ناپدید می‌شوند (تقریبا 6 ماهگی)
 • جداسازی سرخجه از نوزادان آلوده در چند ماه اول زندگی.

تشخیص زودهنگام عفونت مادرزادی سرخچه

تشخیص پیش از زایمان عفونت مادرزادی ممکن است از زمانیکه عفونت مادر بعد از سه ماهه اول، در موارد عود مجدد مادر و در مواردی که سرولوژی دو طرفه از مادر به دست می‌آید، ارزشمند باشد. روش‌های ممکن عبارتند از:

 • آزمایش خون جنین حاصل از فتوسکوپی برای IgM اختصاصی سرخچه. اما جنین قبل از 22 هفته، IgM کافی برای تشخیص تولید نمی‌کند.
 • ویروس ممکن است از مایع آمنیوتیک جدا شده باشد اما قابلیت اطمینان این روش مشخص نشده است.
 • تشخیص RNA روبلا یا پروتئین‌های ویروسی در بیوپسی‌های ویروس کوریونی و آمنیوتیک که در حال حاضر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

درمان‌های سرخچه


درمان‌های سرخجه

هیچ درمانی، دوره عفونت سرخچه را کوتاه نمی‌کند، و نشانه‌ها اغلب بسیار خفیف هستند به طوری که درمان معمولا ضروری نیست. با این حال، پزشکان اغلب در دوران عفونی انزوا را از دیگران، مخصوصا زنان باردار توصیه می‌کنند. اگر در حین بارداری شما به سرخچه مبتلا شدید، با پزشک خود درباره خطراتی که کودک شما را تهدید می‌کنند، صحبت کنید. اگر می‌خواهید بارداری خود را ادامه دهید، ممکن است آنتی بادی‌هایی به نام hyperimmune globulin به شما داده شود که می‌تواند از عفونت جلوگیری کند. این آنتی بادی می‌تواند علائم شما را کاهش دهد، اما احتمال ابتلا به سندرم سرخچه مادرزادی را در شما از بین نمی‌برد. حمایت از یک نوزاد مبتلا به سندرم سرخچه مادرزادی به میزان مشکالت نوزاد بستگی دارد. کودکان مبتلا به عوارض متعدد ممکن است به دریافت درمان زود هنگام از یک تیم متخصص نیاز داشته باشند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *