آزمایش تشخیص قارچ (کاندیدا) در مدفوع: کشت باکتری و مخمر در مدفوع

تشخیص قارچ در مدفوعرشد بیش از حد مخمر، که اغلب به عنوان کاندیدا شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین بیماری‌هایی است که من در کلینیک خود می‌بینم، به ویژه در میان بیماران خودایمنی. هزاران بیمار را دیده‌ام که از مشکلات گوارشی، خستگی، ذهن مه‌آلود، عفونت قارچی مکرر، مشکلات پوستی، نوسانات خلقی و بیشتر رنج می‌برند که همه آنها به خاطر رشد بیش از حد کاندیدا ایجاد می‌شوند. شما ممکن است تعجب کنید، “چه چیزی روی کره زمین کاندیدا نامیده می‌شود؟”. کاندیدا گونه‌ای قارچ بوده که نوعی مخمر است، مقدار بسیار کمی از آن در دهان و روده شما وجود دارد. کار آن کمک به هضم و جذب مواد مغذی است اما زمانی که بیش از حد تولید شود، دیواره روده را تخریب کرده و وارد جریان خون می‌شود، درون بدن شما سم آزاد کرده و باعث ایجاد حفره در روده می‌گردد. این اتفاق می‌تواند منجر به بروز بسیاری از مشکلات مختلف برای سلامتی گردد، از مشکلات گوارشی گرفته تا افسردگی.

تشخیص قارچ


تشخیص کاندیدا کار ساده‌ای نیست. حتی اگر سطح کاندیدا از طریق خون یا مدفوع قابل تشخیص باشد، دانستن این که شخص تا چه حد نسبت به کاندیدا و پیامدهای آن مقاوم است غیر ممکن می‌باشد. یک فرد با بنیه قوی ممکن است بتواند انبوهی از قارچ کاندیدا را با کمترین علائم در بدن خود داشته باشد در حالی که فرد دیگری ممکن است از رشد بیش از حد مقدار کمی کاندیدا، رنج زیادی ببرد.

کاندیدا ممکن است یک عامل دخیل در برخی از بیماری‌ها بوده و یا خود به تنهایی علت برخی دیگر باشد. به هر حال کاندیدا اغلب در بیماری‌های روده‌ای، ایمنی، دژنراتیو یا مسمومیت ناشی از بیماری‌ها دخیل است و باعث ایجاد یک مشکل اضافه در بهبودی شده یا حتی مانع بهبودی می‌گردد. با این وجود، کاهش سطح کاندیدای یک شخص، از طریق حذف اثر مخرب مخمر کاندیدا و قارچ‌ها و آسیب دائمی ایجاد شده به خاطر پیامدهای سمی، در بهبودی کمک خواهد کرد.

چگونه شما دچار رشد بیش از حد کاندیدا می‌شوید؟


باکتری‌های مفید یا خوب در روده شما معمولا سطح کاندیدای بدن شما را تنظیم می‌کنند. با این وجود اگر مصرف یک دوره آنتی بیوتیک باعث کشته شدن بسیاری از آن باکتری‌های مفید شود، اگر یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات‌های تصفیه شده و شکر (که غذای مخمر است) داشته باشید، الکل زیاد مصرف کنید، قرص‌های ضد بارداری استفاده کنید یا وجود هر تعداد از عوامل دیگری که شامل یک سبک زندگی پر استرس هستند، می‌تواند توده کاندیدا را از کنترل خارج کند. حتی یک رژیم غذایی پر از غذاهای ترش مفید مثل کامبوجا، ساورکراوت و خیار شور می‌تواند با تغذیه کردن کاندیدا باعث رشد بیش از حد آن شود.

علائم رایج کاندیدا


 

 • عفونت‌های قارچی ناخن و پوست مانند بیماری پای ورزشکاران، کچلی قارچی و قارچ‌های ناخن پا
 • احساس خستگی و فرسودگی یا رنج بردن از خستگی مزمن یا فیبرومیالژیا
 • مشکلات گوارشی مثل نفخ، یبوست یا اسهال
 • بیماری‌های خودایمنی مثل تیرویید هاشیموتو، آرتروز رماتوئید، کولیت اولسراتیو، لوپوس، پسوریازیس، اسکلرودرمی یا ام‌اس
 • مشکل در تمرکز، حافظه ضعیف، عدم تمرکز،ADHD ،ADD، و/یا ذهن مه‌آلود
 • مشکلات پوستی مثل اگزما، پسوریازیس، کهیر و بثورات پوستی
 • زود رنجی، نوسانات خلقی، اضطراب یا افسردگی
 • عفونت‌های واژینال، عفونت‌های مجاری ادرار، خارش مقعدی یا خارش واژینال
 • آلرژی‌های فصلی شدید یا خارش گوش‌ها
 • میل شدید به مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده و شکر فراوان

چگونه رشد بیش از حد کاندیدا را آزمایش کنید؟


تست ها و آزمایشات زیر در تشخیص قارچ می توانند کمک کننده باشند:

آنتی‌بادی‌های  IgG، IgA  و IgM  کاندیدا 

آزمایش خون، آنتی‌بادی‌های  IgG، IgA  و IgM  کاندیدا که در خون شما وجود دارند را بررسی می‌کند و می‌تواند در اکثر آزمایشگاه‌ها انجام شود. میزان بالای این آنتی‌بادی‌ها نشان می‌دهد که یک رشد بیش از حد کاندیدا در جایی از بدن وجود داشته و سیستم ایمنی بدن شما در حال واکنش نشان دادن به آن است. به یاد داشته باشید کاندیدا قادر است سیستم ایمنی را سرکوب کند بنابراین مهم است که از پزشک خود بخواهید که کلیه سطوح lgG ، lgA یا lgM شما را علاوه بر آنتی‌بادی‌های کاندیدا آزمایش کند. پایین بودنlgG ، lgA یا lgM می‌تواند یک پاسخ منفی کاذب به وجود آنتی‌بادی‌های کاندیدا ایجاد کند، بدین معنی که شما کاندیدا دارید اما چون که سیستم ایمنی شما پایین آمده است نمی‌توانید واکنش نشان دهید و آزمایش خون شما منفی می‌شود، از این رو برای بسیاری از بیماران با سیستم ایمنی متوقف شده حتی زمانی که آزمایش‌های ادرار یا مدفوع مثبت هستند، آزمایش خون اغلب می‌تواند منفی باشد.

شمارش کامل خون (CBC)

اغلب سرنخ‌هایی در آزمایش CBC می‌بینیم که گویای وجود مخمر هستند. سلول‌های سفید خون (WBC) پایین مربوط به رشد بیش از حد مخمر و به علاوه ملاکی برای نوتروفیل بالا و لنفوسیت پایین است. اگرچه این نتایج مختص مخمر نیستند اما پس از تحقیق روی هزاران بیمار، ما این الگو را در افراد با رشد بیش از حد کاندیدا به کرات مشاهده کردیم.

آزمایش مدفوع

این آزمایش دقیق‌ترین آزمایش موجود است. این تست وجود کاندیدا در روده بزرگ یا روده پایینی شما را بررسی می‌کند. با این حال شما باید مطمئن شوید که پزشکتان انجام یک آزمایش مدفوع کامل نسبت به آزمایش مدفوع استاندارد را تجویز کرده است.

با آزمایش مدفوع، مدفوع شما مستقیما برای تعیین سطح مخمر آنالیز می‌شود. آزمایشگاه معمولا می‌تواند وجود انواع مخمر را مشخص کرده و همچنین بگوید که چه درمانی موثر خواهد بود. آنالیز کامل مدفوع عبارت است از:

 • پارامترهای هضم و جذب
 • کشت باکتری و مخمر
 • تست انگل
 • پنل‌های حساسیت
 • نشانگرهای التهابی
 • نشانگرهای متابولیک مدفوع
 • پاتوژن‌های عفونی

مزایای آنالیز کامل مدفوع

 • مقدار باکتری‌های مفید در دستگاه گوارش تعیین می‌شود.
 • پارامترهای گوارشی در تشخیص اختلال روده بدون اعمال روش‌های تهاجمی، کمک می‌کند.
 • نشانگرهای التهابی و ایمنی در درمان‌های مناسب کمک می‌کنند.
 • بسیاری از پاتوژن‌های مختلف پتانسیل جذب و شناسایی دارند.

شرایط نمونه آزمایش

مدفوع: نمونه باید در دو روز جدا تهیه شود (به فاصله حداقل ۱۲ ساعت). نمونه آزمایش باید ظرف مدت ۷ روز از اولین نمونه‌گیری دریافت شود. بیمار باید آنزیم‌های گوارشی، آنتی‌اسیدها، مکمل‌های آهن، ویتامین C بالای ۲۵۰ میلی‌گرم، آسپرین، داروهای ضد التهابی و مقادیر زیاد گوشت را از ۴۸ ساعت قبل از نمونه‌گیری قطع کند.

آزمایش دیس‌بیوسی ارگانیک ادرار 

این آزمایش وجود D-Arabinitol (متابولیت قارچ) که نتیجه رشد بیش از حد مخمر کاندیدا می‌باشد را مشخص می‌کند. جواب آزمایش بالا به معنای رشد بیش از حد کاندیدا است. اگر کاندیدا در روده بالایی یا روده کوچک شما وجود داشته باشد، این آزمایش مشخص خواهد کرد.

آزمایش الکترو-درمال

اگر رشد بیش از حد کاندیدا پراسترس‌ترین مشکلی است که در حال حاضر با آن مواجه هستید، آزمایش الکترو-درمال توسط یک کیادرمانگر یا پزشک بالینی می‌تواند برای شما تجویز شود.

اگر شما دچار بیماری جدی دیگر یا بیماری‌های حاد مرتبط با کاندیدا باشید، آزمایش الکترو-درمال آنها را در اولویت بالاتری نسبت به واکنش شما به کاندیدا نشان داده و نتیجه آزمایش کاندیدا برای شما ممکن است به شکل گمراه کننده‌ای پایین باشد. با این وجود این تست هنگامی که توسط یک تفکر کلی نگر در ترکیب با بازنگری در پرسشنامه به روز شده تشخیص علائم کاندیدا استفاده می‌شود ، بازهم تا حدودی مفید است.

چگونه رشد بیش از حد کاندیدا را درمان کنید؟


درمان رشد کاندیدادرمان کاندیدا به طور موثر عبارتست از متوقف کردن رشد بیش از حد مخمر، بازیابی باکتری‌های مفیدی که معمولا آنها را تحت کنترل داشته و بهبودی روده شما به طوری که کاندیدا نتواند  وارد جریان خون شما شود. مهم نیست که چقدر سالم یا بیمار هستید، مهم نیست که علت چیست، پاکسازی روده؛ کمک کردن به سیستم ایمنی و سم زدایی همه بدن به کمک غذا درمانی به آزاد کردن ذخایر بدنتان جهت تسریع بهبودی و/یا حفظ سلامت شما کمک خواهد کرد. در حقیقت برای بسیاری از افراد، این برنامه منجر به بهبود چشمگیر سلامتی و رهایی از سالها دست و پنجه نرم کردن با بیماری‌های مزمن خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *